معدل بازار مرکزی تاریخی اخبار اقتصادی و بازرگانی

معدل: بازار مرکزی تاریخی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی روزهای سرد بورس در آستانه تابستان

بازار سهام جهت سومین هفته متوالی روند منفی خود را ادامه داد تا با افت 4/ 0 درصدی و تثبیت شاخص در کانال 79 هزار واحدی، میانگین بازدهی بازار از ابتدای سال به کمت

روزهای سرد بورس در آستانه تابستان

روزهای سرد بورس در آستانه تابستان

عبارات مهم : بازار

بازار سهام جهت سومین هفته متوالی روند منفی خود را ادامه داد تا با افت 4/ 0 درصدی و تثبیت شاخص در کانال 79 هزار واحدی، میانگین بازدهی بازار از ابتدای سال به کمتر از 3 درصد عقب گرد کند؛ کارنامه ای که در برابر مهم ترین رقیب بازار یعنی سود سپرده های بانکی ضعیف به نظر می رسد. در کنار اوج بودن سود بانکی، اصلاح قیمت های جهانی به خاص در محصولات معدنی و نفت هم بر فضای بازار سیطره دارد تا جایی که سهام شرکت های بزرگ و مهم در این گروه ها از مدار توجه معامله گران خارج شده است اند.

روزهای سرد بورس در آستانه تابستان

در همین حال، با سقوط ارزش معاملات روزانه به کمترین سطح از ابتدای سال، عملا انگیزه جدی در دو سمت عرضه و تقاضا جهت فعالیت در بازار سهام به چشم نمی خورد. این در حالی است که به طور سنتی فصل بهار و اوایل تابستان به باعث تقارن با برگزاری مجامع و تقسیم سود شرکت ها، ایام بهتری از نیمه دوم سال به شمار رفته هست. شاید علت این امر را بتوان در رشد بدون اعتبار قیمت ها در دو ماه ابتدایی سال و در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جویا شد. به این ترتیب بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با فاصله گرفتن از روند تاریخی و غلبه نشانه های رکود در شرایطی به استقبال فصل تابستان می رود که چشم انداز مشخصی جهت خروج از این اوضاع در کوتاه مدت وجود ندارد.

توقف دردسرساز در گام اول

بازار سهام جهت سومین هفته متوالی روند منفی خود را ادامه داد تا با افت 4/ 0 درصدی و تثبیت شاخص در کانال 79 هزار واحدی، میانگین بازدهی بازار از ابتدای سال به کمت

در هفته های اخیر شاهد انتشار بعضی مقررات و توصیه ها به وسیله بانک مرکزی خطاب به مدیران بانک ها بوده ایم. در یکی از بااهمیت ترین اطلاعیه ها، بانک مرکزی از تصمیم گیران بانک ها خواسته است تا نه تنها صورت های مالی را مطابق نمونه ابلاغی نهاد ناظر تنظیم کنند بلکه پیش از نهایی شدن گزارش حسابرس، پیش نویس آن در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد و نمایندگان ناظر نیز در جلسات تبادل نظر و برطرف ابهامات مدیریت با حسابرس و بازرس قانونی شرکت کنند. به نظر می رسد بانک مرکزی در ادامه سیاست ایجاد شفافیت در صورت های مالی بانک ها، کماکان مصمم است و جهت سال دوم، رویکرد خود را حتی تقویت کرده هست. این در حالی است که در سال قبل، با شروع سختگیری ها، جهت نخستین بار اکثر بانک ها با مشکلاتی در زمینه کم کردن شدید سود اعلامی و نیز تعویق برگزاری مجمع به علت وقت بر بودن اخذ تاییدیه بانک مرکزی درخصوص حساب های خود مواجه شدند؛ روندی که تبعات آن کماکان ادامه داشته و باعث شده است صنعت بانکداری مشمول بر بیشترین تعداد نمادهای معاملاتی متوقف در بورس (به لحاظ درصد از کل) به علت عدم انتشار اطلاعات باشد.

این سختگیری بانک مرکزی هر چند گامی مهم و موثر در جهت براق شدن اوضاع مالی بانک ها به شمار می رود ولی مطلوبیت آن تنها به عنوان نخستین گام جهت طی سریع مراحل بعدی و اصلاح اوضاع مطرح هست. در غیر این صورت، با ارسال سیگنال نامساعد از اوضاع بانک ها علاوه بر اوضاع سهام و بازار سرمایه می تواند باعث نگرانی سایر ذی نفعان از جمله سپرده گذاران نیز بشود. در یک سال گذشته اوضاع سهام بانک ها در بورس به خوبی گویای این شرایط است تا آنجا که با افت حدود 20 درصدی شاخص بانک ها، نه تنها بارقه امیدی از اصلاح اوضاع دیده نمی شود بلکه سایه جو منفی بر این گروه گسترده تر شده است هست. انتظار می رود با استقرار دولت دوازدهم و برنامه ریزی عاجل درخصوص ترمیم اوضاع بانک ها به خاص به لحاظ نسبت های سرمایه، اقدام خوب بانک مرکزی در ایجاد شفافیت در صورت های مالی با برداشتن گام های مکمل مهم جهت حل مسئله توام شود.

از مجامع چه خبر؟

در حالی که بازار سهام روزهای کم تحرکی را به لحاظ داد و ستد تجربه می کند در عرصه برگزاری مجامع سالانه، دوران پر جنب و جوشی در جریان هست. در بین اتفاقات مهم، تبدیل وام های ارزی صندوق توسعه ملی به ریالی جهت شرکت ها در اکثر مجامع مورد اشاره قرار گرفت. بر این اساس، کلیه وام های ارزی که قبل از تضعیف ارزش ریال از صندوق توسعه ملی اخذ شده است بودند با احتساب قیمت سود 15 درصد هر سال به وام ریالی تبدیل می شوند.

روزهای سرد بورس در آستانه تابستان

البته شرط این مساله این است که مبلغ مانده تعهدات به صورت یکجا تسویه شود. بر این اساس، بسیاری از شرکت هایی که جهت طرح های توسعه خود اقدام به اخذ وام ارزی کردند اکنون فرصتی یافته اند تا به جای شناسایی زیان های سنگین تسعیر ارز، از منافع کم کردن ارزش بدهی با استفاده از این مصوبه بهره مند شوند.

در این راستا، شرکت های سیمانی، لاستیکی (بارز) و بعضی دیگر از شرکت های معدنی و فلزی در صورت تامین نقدینگی مورد نیاز (که خود پیش شرط بزرگی است) از مزایای این مصوبه بهره مند می شوند. در اتفاقی دیگر، در مجامع دارویی، به خاص آنها که محصولات عام تولید می کنند، به ورود رقبای پرشمار کوچک و شرایط ساده ورود به بازار اشاره شد که منجر به کم کردن حاشیه سود و عوض کردن شرایط دریافت مطالبات از مشتریان به زیان داروسازان شده است است.

بازار سهام جهت سومین هفته متوالی روند منفی خود را ادامه داد تا با افت 4/ 0 درصدی و تثبیت شاخص در کانال 79 هزار واحدی، میانگین بازدهی بازار از ابتدای سال به کمت

در مجامع سیمانی بر وضع تعرفه 30 دلاری جهت ورود سیمان به عراق از مرزهای کشور عزیزمان ایران تاکید شد. این مساله، علاوه بر محدودیت صادرات، سیمانی ها را به صادرات کلینکر سوق داده که فاقد توجیه اقتصادی مورد نیاز هست. در بازار داخل هم بعد از اصلاح مختصر تقاضا در سال گذشته بار دیگر شرایط به سمت رکود بازگشته هست. به این ترتیب به نظر می رسد ایام سخت سیمانی ها کماکان در امسال هم ادامه یابد.

نشانه های خستگی گاو پیر

روزهای سرد بورس در آستانه تابستان

از بازارهای صعودی ممتد در ادبیات مالی دنیا به عنوان «بازار گاوی» (bull market) یاد می شود. یکی از بارزترین نمونه های چنین شرایطی در بازارهای غربی بعد از بحران سال 2008 اتفاق افتاده که یک رشد 5/ 3 برابری در شاخص های بازار سهام آمریکایی را رقم زده هست. به لحاظ دامنه رشد قیمت ها، این بازار گاوی تنها از وقت حباب سهام تکنولوژی در سال 2000 کمی عقب تر است و به لحاظ دوام هم طولانی ترین نمونه تاریخی به جز رونق دهه 90 بازار به شمار می رود. به این ترتیب می توان گفت بازار گاوی فعلی در حالی اخیرا از 100 ماهگی خود عبور کرده است که تا پرعمرترین نمونه تاریخی حدود یک سال فاصله دارد. یکی از بارزترین نشانه های امکان نزدیک بودن سقوط بازارها در سیکل نهایی رونق، معمولا نوسانات بسیار کم آن است که این فضا به ناگاه با بروز کم کردن های غیر منتظره بر هم می خورد. در اینکه بازارهای سهام غربی اکنون به لحاظ کمبود نوسان شرایط مشابهی را تجربه می کنند شکی نیست ولی شاید اتفاق هفته جاری در سهام تکنولوژی را بتوان یک نمونه اولیه از بروز نوسان های کاهشی غیر مترقبه دانست. در همین راستا، شاخص سهام این صنعت (موسوم به نزدک) در ایالات متحده با افت ناگهانی بیش از سه درصدی در میانه هفته آن هم بدون علت خاصی معامله گران را غافلگیر کرد. این نوسان منفی هر چند در روز بعدی ادامه نیافت ولی با توجه به شباهت اوضاع با دوران نهایی فاز رونق، این پرسش به صورت جدی نزد تحلیلگران پیش آمده است که آیا گاو پیر بازارهای غربی به وقت فوت خود نزدیک می شود یا درصدد یک رکوردشکنی تاریخی به لحاظ عمر دوران افزایش هست؛ پرسشی که پاسخ آن به زودی روشن خواهد شد.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | تاریخی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs