معدل بازار مرکزی تاریخی اخبار اقتصادی و بازرگانی

معدل: بازار مرکزی تاریخی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چه کسب‌وکارهایی از زیاد کردن قیمت دلار سود بردند؟

گرچه در دید عموم و کارشناسان، سودگران و دلالان بیشترین سود را از زیاد کردن قیمت ارز در بحران بازار نصیب خود کردند ولی باید گفت که در این میان بعضی فعالیت‌های اق

چه کسب‌وکارهایی از زیاد کردن قیمت دلار سود بردند؟

چه کسب وکارهایی از زیاد کردن قیمت دلار سود بردند؟

عبارات مهم : ایران

گرچه در دید عموم و کارشناسان، سودگران و دلالان بیشترین سود را از زیاد کردن قیمت ارز در بحران بازار نصیب خود کردند ولی باید گفت که در این میان بعضی فعالیت های اقتصادی قانونی و تولیدی هم از زیاد کردن قیمت دلار استقبال کردند و حتی قیمت منصفانه جهت دلار را زیاد از قیمت اعلام شده است از سوی دولت گذاشتند.

به گزارش ایسنا، علیرغم اینکه دولت بازار ارز را در ایام پیش از عید کنترل کرد و به مرز ۴۴۰۰ تومان رساند، در سال تازه بازار با افزایش شروع شد و تا ۶۰۰۰ تومان رشد کرد و این جهش قیمتی به ایجاد هیجان در بازار ارز و خریدهایی از سوی مصرف کنندگان غیر مولد و غیر تجاری انجامید که در نهایت معاون اول مدیر جمهور جهت مدیریت بازار ارز اعلام کرد که «نرخ دلار از ۲۱ فروردین جهت تمام فعالان اقتصادی و جهت برطرف همه نیازهای قانونی و اداری آنان، نیازهای خدماتی مسافران، دانشجویان، محققان و دانشمندانی که جهت کارهای تحقیقاتی خود به ارز نیاز دارند، ۴۲۰۰ تومان باشد و با این عدد و رقم، به همه نیازهای ارزی کشور از طریق بانک مرکزی و صرافی ها و بانک های تحت کنترل بانک مرکزی پاسخ داده خواهد شد”.

این شرایط در بازار ارز مجالی شد تا اظهارنظرهای بسیاری در خصوص تاثیر نوسانات ارز بر تولید تجارت و اقتصاد عمومی کشور عزیزمان ایران به وسیله کارشناسان و فعالان اقتصادی مطرح شود. در میان خیل نظراتی که قیمت ارز را فشاری مضاعف بر تولید و بازار مصرف دانستند، بعضی مسئولان نیز زیاد کردن قیمت دلار را حتی به نفع صادرات کشور و حتی تولید داخلی اعلام کردند که البته این دسته از نظرات با انتقادهای شدید از سوی دیگر کارشناسان مواجه بود.

چه کسب‌وکارهایی از زیاد کردن قیمت دلار سود بردند؟

اما در حقیقت باید گفت گرچه بخاطر تاثیرپذیری اقتصاد ایران، عمده حوزه های تولیدی و مصرف، حتی بخش هایی که به لحاظ فنی هیچ ارتباطی با قیمت ارز ندارند، به خاطر جو روانی بازار دچار اختلال می شوند؛ ولی سوای از دلالان و سوداگران ارز و سکه حوزه هایی وجود دارند که عملا هرچه قیمت ارز بالاتر باشد زیاد سود آوری خواهند داشت.

رمز سود آوری کسب و کارهایی که هم تولیدی هستند و هم در شرایط زیاد کردن ارز شرایط بهتری برایشان رقم می خورد، ارزبری کم آنها هست. می توان گفت عملا دو حوزه معدن و کشاورزی صادرات محور پرسودترین بخش اقتصاد در وقت زیاد کردن قیمت دلار هستند.

گرچه در دید عموم و کارشناسان، سودگران و دلالان بیشترین سود را از زیاد کردن قیمت ارز در بحران بازار نصیب خود کردند ولی باید گفت که در این میان بعضی فعالیت‌های اق

محصولات کشاورزی و خشکبار وظیفه مشخصی دارند و با استفاده از منشأ خاک، آب و نیروی انسانی، عملا ارزبری چندانی ندارد و ارائه محصول به صورت صادراتی عملا زیاد کردن درآمد مناسبی جهت آنها ایجاد خواهد کرد؛ درآمدی که با زیاد کردن قیمت ارز نیز بالاتر می رود.

در مجموعه معدن نیز بخش هایی وجود دارند که البته رابطه پیچیده تری در ارتباط با ارز دارد. در کشور عزیزمان ایران ۶۷ نوع ماده معدنی شناسایی شده است است که تعداد زیادی از آنها مورد بهره برداری قرار می گیرند، در این میان، بعضی محصولات و مواد معدنی هستند که تقریبا تمام بازار آنها خارجی بوده و عملا جهت صادرات استخراج می شوند.

معادن سرب و روی از این دسته هستند و از آنجاکه صنایع وابسته به این مواد معدنی چندان در کشور عزیزمان ایران به وجود نیامده هست، اغلب محصول استحصال شده است با بازارهای خارجی ارسال می شوند. در حوزه هایی از معدن که عمدتا بازار صادراتی دارند، به خصوص حوزه سرب و روی، هر لحظه از ثابت بودن قیمت دلار و عدم رشد متوازن آن با تورم داخلی و خارجی گله داشتند و معتقدند که با ثابت نگه داشتن قیمت ارز به وسیله دولت، هزینه های تولید بخاطر تورم زیاد کردن میابند ولی درآمد آنها از بازارهای صادراتی ثابت باقی می ماند که در نهایت حتی معادن را به مرز ضرردهی می رساند.

چه کسب‌وکارهایی از زیاد کردن قیمت دلار سود بردند؟

حسن حسینقلی – مدیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی – راجع به این عنوان به ایسنا گفت: هر مقدار قیمت ارز زیاد کردن پیدا کند به نفع معادن صادراتی از جمله سرب و روی هست، زیر ارزبری ما در این بخش کمتر از هشت درصد است.

این فعال معدنی راجع به اینکه آیا قیمت دلار منصفانه است؟ اظهار کرد: این توصیه باید مورد توجه باشد که در سال های گذشته نزدیک به چهار سال قیمت دلار ثابت بود در حالی که به طور میانگین در سال ۱۲ درصد تورم در اقتصاد وجود داشت، یعنی اینکه طی این چهار سال هزینه های تولید جهت تولیدکنندگان حداقل ۳۴ درصد بالاتر رفته که این رقم تازه بدون در نظر گرفتن زیاد کردن قیمت سود تسهیلات بانکی است.

گرچه در دید عموم و کارشناسان، سودگران و دلالان بیشترین سود را از زیاد کردن قیمت ارز در بحران بازار نصیب خود کردند ولی باید گفت که در این میان بعضی فعالیت‌های اق

به گفته وی، واکنش‌ها عاقلانه در قبال دلار این است که به طور تدریجی و به صورت منطقی این قیمت را همراه با ما به تفاوت تورم داخلی و خارجی زیاد کردن دهیم تا این قیمت نیز در شرایط عادی باقی بماند و مثل یک فنر فشرده نشود و در شرایطی مثل روزهای گذشته ایجاد بحران نکند.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | خارجی | اقتصاد | اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs